Historia szkoły

Pierwsze kroniki informujące o założeniu szkoły sięgają 1849 roku. Nie istnieją dokumenty stwierdzające kto był jej fundatorem, wiadomo natomiast, że nauczycielem w tym czasie do r. 1852 był Andrzej Wojtaszek. W latach 1852-1857 nastąpiła przerwa w nauczaniu, które wznowione zostało gdy wynajęto budynek prywatny u państwa Siedlarzów. Wtedy funkcję nauczyciela pełnił Jakub Tylecki. W 1860 roku nastąpiła zmiana i nauczycielem został Walenty Kowalczyk.

Pięć lat po zmianie pedagoga, w 1895r. odbyło się uroczyste poświęcenie pierwszego, nowego budynku szkolnego wybudowanego z inicjatywy wójta Jana Jankowskiego i Michała Knutelskiego , którego dokonał ks. Kan .Michał Szott.

Szkoła funkcjonowała w zaborze austro - węgierskim i pełniła niezwykle ważną rolę w środowisku lokalnym. Jak głosi kronika, językiem wykładowym był rosyjski, niemiecki i polski. Przedmiotami, których uczono  były rachunki, historia, fizyka, geografia, rysunki, geometria, gimnastyka, śpiew oraz roboty ręczne.

W okresie I wojny światowej szkoła była bardzo zniszczona i nie było środków na jej naprawę.  Jak wspomina Janina Olechowska w tym okresie nastąpiła przerwa w nauce w szkole a powodem jej było „zbliżanie się Moskali, którzy swemi wybrykami dawali się we znaki w zajętym przez nich kraju”. Taki stan rzeczy utrzymywał się do roku 1918 w którym Polska wyzwoliła się z kajdan niewoli i odzyskała niepodległość.
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 Następna »