Uroczyste zakończenie II edycji

Akademia Młodego Energetyka
– uroczyste zakończenie II edycji – 21 maja 2016r.
w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że już drugi rok z rzędu mogliśmy, wziąć udział w edukacji i rozwoju młodzieży z terenu Pienin, Podhala i Spisza,
 tworząc unikatowy program edukacyjny
– Akademię Młodego Energetyka (AME)”.

21 maja 2016r. Elektrownia Wodna w Niedzicy na jeden dzień przestała być jedynie miejscem, gdzie pracują generatory, produkujące prąd i stała się Akademią dla 110 uczniów z 13 szkół podstawowych z gmin Czorsztyn, Krościenka, Łapsz Niżnych i Nowego Targu.

Na uroczyste zakończenie II edycji Akademii, elektrownia wodna zaprosiła swoich młodych studentów na „Wodny Festiwal”. Wydarzenie odbyło się w Pawilonie Informacyjno-Wystawowym, na koronie najwyższej, ziemnej zapory w Polsce. Młodzi absolwenci zostali zaproszeni do udziału w przygodzie warsztatowej, odwiedzając:
  • Wodne Laboratorium,
  • Mokry Teatr,
  • Mistrza Wodociągowych Instalacji oraz
  • Podwodny świat Jeziora Czorsztyńskiego, zamieszkały przez unikatowe potwory.

Gospodarz elektrowni - Pan Prezes Władysław M. Krakowski, powitał zaproszonych studentów, gości a w szczególności przedstawiciela jednej z najbardziej szanowanych uczelni w Polsce – Akademii Górniczo – Hutniczej, im. Stanisława Staszica w Krakowie  - w osobie Pana prof. dr hab. inż. Wojciecha Suwały - Dziekana Wydziału Energetyki i Paliw w Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie objęła Honorowym Patronatem Akademię Młodego Energetyka w Niedzicy. Pan Prezes, Dziekan oraz Dyrektor ZPO w Łapszach Niżnych - Pan Mariusz Wojtas, wręczyli naszym uczniom dyplomy z okazji ukończenia całorocznej nauki w AME. Podniosłej chwili towarzyszyło ważne wydarzenie, jakim było podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Spółką ZEW Niedzica S.A. a AGH w Krakowie przy realizacji praktyk studenckich planowanego, nowego wydziału AGH  - „Energetyki Odnawialnej”.

Oprócz zakończenia Akademii, sobotnia uroczystość była okazją do podzielenia się z dziećmi, nauczycielami, przedstawicielami lokalnych samorządów i mediami dwoma, wspaniałymi dziełami wykonanymi przez uczniów naszej AME podczas trwania obu edycji tego programu edukacyjnego:
  • książką „Gra o prąd”, współtworzoną przez uczniów, biorących udział w pierwszej edycji Akademii oraz
  • wielkoformatową grą MEMO – maszyny oblężnicze, którą wykonano na bazie prac naszych młodych studentów, uczestniczących w drugiej edycji AME.

Akademia Młodego Energetyka jest programem pozalekcyjnym prowadzonym przez wykładowców akademickich z krakowskich uczelni wyższych. Powstała, by wspierać motywację uczniów mieszkających na terenie Pienin, Podhala i Spisza do nauki i odkrywania ciekawych zawodów, budowania relacji z rówieśnikami z sąsiednich miejscowości oraz inspirowania w odkrywaniu zainteresowań, poprzez spotkania z ciekawymi wykładowcami i pasjonatami. Jej uczestnicy, na żywym organizmie, jakim jest Elektrownia Wodna w Niedzicy, mieli szansę dowiedzieć się również, jak wykorzystywać naturalne zasoby do produkcji energii elektrycznej.

Naszym mottem jest „Produkujemy czystą energię, z szacunku do przyrody, w trosce
o przyszłe pokolenia”.
Potencjał i potrzebę edukacji widzimy właśnie w dzieciach i młodzieży szkolnej. Dlatego otworzyliśmy dla nich drzwi naszej elektrowni, by mogły czerpać wiedzę ze źródła – ekologicznej elektrowni.

Zajęcia Akademii Młodego Energetyka odbywały się w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy raz w miesiącu od października 2015 do maja 2016r. Młodzi studenci po pierwszym wykładzie otrzymali indeksy.

Bardzo dziękujemy nauczycielom, rodzicom i pracownikom ZEW Niedzica S.A. za wspieranie tej niecodziennej inicjatywy, jaką jest Akademia. Mamy poczucie, że dzięki takim działaniom wspólnie budujemy naszą przyszłość, jaką są dzieci.

Anna Sinko
St. Specjalista ds. Organizacji i Zarządzania