Sztuka na kółkach

 

  

„Sztuka na kółkach” - warsztaty zabytkoznawcze z zakresu sztuki oraz dziedzictwa kulturowego.
 
      Warsztaty edukacyjne Sztuka na Kółkach są organizowane w zabytkach położonych w małych miejscowościach. W zajęciach udział biorą uczniowie okolicznych szkół oraz zainteresowani goście.
      Przedsięwzięcie jest organizowane od 2009 roku przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki. W ciągu siedmiu lat warsztaty gościły w 130 miejscowościach w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim, a także poza granicami kraju. Ich uczestnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii sztuki i dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim jednak w nowym świetle ujrzeć „swoje” zabytki – miejsca na pozór dobrze znane, często jednak niedoceniane, pełne tajemniczych detali domagających się omówienia.
      Tegoroczna edycja Sztuki na Kółkach odbywa się w ramach programu Edukacja Kulturalna i jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warsztaty zaplanowano w 23 miejscowościach (11 miało miejsce wiosną, 12 odbędzie się w okresie wrzesień–październik).
Dlaczego „Sztuka na kółkach”? Dlaczego znakiem rozpoznawczym projektu stała się Mona Lisa na hulajnodze?
Organizatorzy postanowili „wydostać” sztukę z ram i udowodnić, że można z nią obcować w różnych miejscach: nie tylko w muzeach i galeriach w dużych miastach, ale także w miasteczkach, na wsi, „u siebie”. Kółka podkreślają więc mobilny charakter projektu, a Mona Lisa pokazuje, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna jak ją malują…
      16 września 2015 u nas w Grywałdzie w kościele św. Marcina Biskupa klasy IV-VI wzięły udział w warsztatach "Sztuka na kółkach" i poznały bliżej nasz zabytek - kościół św. Marcina.