Rajd Turystyczno-Historyczny na Przysłop

 W miniony piątek 14.03.2020 r. uczennice klasy ósmej uczestniczyły w V Rajdzie Turystyczno-Historycznym na Przysłop, gdzie wykazały się bardzo dobrą znajomością wiedzy historycznej, zdobywając trzecie miejsce.

Symboliczny szlak ma na celu upamiętnienie przejścia na Przysłop partyzantów AK z oddziału „Wilka” dowodzonego przez „Zawiszę” por. Krystyna Więckowskiego po udanym ataku na posterunek policji niemieckiej w Ochotnicy Dolnej oraz same wydarzenia na tej przełęczy, czyli potyczki żołnierzy podziemia z niemieckim oddziałem, która miała miejsce 21 lutego 1944 r.
Głównym celem rajdu było uczczenie pamięci i uhonorowanie poległych w tej walce 5. żołnierzy AK:
pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek” (ur. 1923 r. w Krakowie)
szer. Jan Rogal ps. „Żbik” (ur. 1919 r. w Waksmundzie)
szer. Józef Rogal ps. „Strzała” (ur. 1925 r. w Waksmundzie)
szer. Józef Cyrwus ps. „Kruk” (ur. 1920 r. w Waksmundzie)
szer. Franciszek Klimowski ps. „Wicher” (ur. 1922 w Nowym Targu)
Dodatkowo wyjście miało na celu propagowanie turystyki górskiej oraz poznanie historii naszego regionu.
W rajdzie uczestniczyło około 150 uczniów wraz z opiekunami z okolicznych miejscowości. Uczestnicy zatrzymali się na chwilę odpoczynku i ciepłą herbatę w schronisku pod Bereśnikiem oraz na przystanki zadaniowe, podczas których musieli wykazać się wiedzą historyczną związaną z działalnością AK na naszym terenie. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym uczestnicy mieli możliwość przenieść się w czasie – uczestnicząc w niemieckiej obławie na partyzantów, obcując z umundurowaniem i uzbrojeniem z czasów II Wojny Świtowej. Po dotarciu na Przysłop, pod pomnikiem, uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych żołnierzy, zapalili znicze i odmówili modlitwę. Na zakończenie Rajdu w Zajeździe Czarda czekał na wszystkich gorący poczęstunek.
Organizatorami rajdu byli: Liceum Ogólnokształcące z Krościenka n.D, Szkoła Podstawowa nr 2 ze Szczawnicy oraz Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy.
 
Galeria z wyprawy: drive.google.com/open