Poranek i popołudnie z Naukowcami

Za nami kolejny, tym razem bardzo laboratoryjny miesiąc w Akademii Młodego Energetyka.
7 marca odbyło się drugie spotkanie pn. „Poranek i popołudnie z Naukowcami w Niedzicy”, które opisała Ania Sinko:  
- Jak skonstruować filtr do oczyszczenia wody?
- Co to jest silnik stirlinga i do czego, w jego uruchomieniu może posłużyć …śnieg?
- Czy to możliwe, że  w owocach jest energia?
- Dlaczego gasimy świeczkę dmuchnięciem?
 
Jak widać nawet oczywiste zjawiska trudno byłoby wyjaśnić  nam, dorosłym. Nie będzie to jednak stanowiło większego problemu dla wielu najmłodszych mieszkańców naszego regionu, którzy w minioną sobotę 7 marca br. przyjęli zaproszenie ZEW Niedzica S.A. do udziału w prawdziwym laboratorium badawczym, usytuowanym na najwyższej zaporze ziemnej w Polsce.
„Poranek i Popołudnie z Naukowcami” z jednej z najbardziej szanowanych uczelni wyższych w Polsce – AGH z Krakowa, dedykowane było dzieciom ze szkół podstawowych. W pierwszej części wydarzenia udział wzięli młodzi uczestnicy Akademii Młodego Energetyka - stali bywalcy niedzickiej elektrowni, uczestniczący już w drugim semestrze  Akademii.  Sobotnie popołudnie należało natomiast do młodzieży okolicznych  szkół podstawowych  z Krościenka n/D., Szczawnicy, Ostrowska, Frydmana, Trybsza, Kacwina, Szlembarku, Niedzicy i Krośnicy. W sumie obiekt Pawilonu Wystawowego przy elektrowni w Niedzicy odwiedziło w sobotę 125 dzieci.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem, pt. „Fotowoltaika”, przygotowanym przez prof. dr hab. inż. Mariusza Filipowicza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Profesor  przekonywał młodych słuchaczy do niezwykłych mocy płynących ze słońca i z możliwości wykorzystania ogniw fotowoltaicznych w codziennym życiu. Drugą część spotkania wprowadzającego do ciekawych warsztatów poprowadziła studentka AGH Aleksandra Szczepańska. Jej wykład: „Trzeci wymiar – czy możliwa jest astrofotografia w 3D” spotkał się z równie dużym zainteresowaniem słuchaczy.
Prawdziwe laboratorium uruchomiono po wykładach. Specjalnie przygotowane wcześniej stanowiska badawcze, obsługiwane przez Profesorów, Doktorantów i Studentów AGH do udziału, w których zaproszono młodych mieszkańców naszego regionu, skupiły się na następujących tematach:
Ogniwa zasilane owocami  - A co to takiego?
Energia wiatrowa.  Jak zrobić elektrownię wiatrową?
Fotowoltaika.
Maszyna parowa – sapie dyszy uff!!
Ogniwa paliwowe jako źródła czystej energii.
Wytwarzanie energii w układach skojarzonych.
Ekologiczne pojazdy w Niedzicy czemu nie?
To już drugie w tym roku, tego typu spotkanie z Naukowcami Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa, którego organizatorem jest ZEW Niedzica S.A. Poranek i Popołudnie z Naukowcami w Niedzicy, poza dziećmi i ich wychowawcami, zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Łapsze Niżne – Jakub Jamróz. Gościem Honorowym spotkania był Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. Wojciech Suwała, który wraz z Prezesem Zarządu ZEW Niedzica S.A. Grzegorzem Podlewskim oraz Dyrektorem Ekonomicznym Spółki Januszem Drabikiem otworzył popołudniowe zajęcia. Nad wysokim poziomem merytorycznym spotkania czuwała dr. Magdalena Dudek z AGH w Krakowie.”