Liga Ochrony Przyrody w naszej Szkole

Liga Ochrony Przyrody to ogólnopolskie stowarzyszenie, którego celem jest ochrona przyrody. Najstarsza organizacja ekologiczna w Polsce. Liga jako organizacja ogólnokrajowa została założona z inicjatywy Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Zjazd organizacyjny odbył się 9 stycznia 1928. Pierwszym prezesem wybrano prof. Józefa Mroziewicza. W lidze działali wówczas naukowcy i działacze tacy jak: Aleksander Janowski, Władysław Szafer, Walery Goetel, Jan Gwalbert Pawlikowski, Bolesław Hryniewiecki oraz Mieczysław Limanowski. Na pamiątkę tego wydarzeniu, co roku 9 stycznia, obchodzony jest Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Do Koła Ligi Ochrony Przyrody w Grywałdzie wstąpiło 62 uczniów z klas 5-8.
Rozpoczęciem działalności Koła Ligi Ochrony Przyrody w Grywałdzie była wycieczka w Beskid Sądecki. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy w Szczawnicy na Placu Dietla. Żółtym szlakiem udaliśmy się w stronę Bryjarki - górującego nad Szczawnicą szczytu z krzyżem powstałym w 1902 roku. Występują tutaj rzadkie skały wulkaniczne i wypływa stąd siedem wód mineralnych, dzięki czemu miasto stało się popularnym uzdrowiskiem. Następnie udaliśmy się do Bacówki pod Bereśnikiem - wyjątkowego miejsca, z którego rozpościera się piękna panorama na Małe Pieniny. Widać również nieco Tatry. Swoją wycieczkę zakończyliśmy spacerując po alejkach Parku Dolnego.