Lekcja w muzeum

W czwartek 1 grudnia klasy: IV, V i VI wraz z wychowawcami i Panią Anielą Gabryś wybrały się do Nowego Targu na warsztaty muzealne dotyczące szkolnictwa. „W nas jest przyszłości pociecha – z historii nowotarskiego szkolnictwa do 1945 roku” to hasło przewodnie wystawy, którą obejrzeliśmy. Dzieci dowiedziały się „jak to onegdaj bywało”- od mamki do guwernantki czyli dzieciństwo pańskiego dziecka w XIX wieku. Podczas zajęć omówiony został zakres edukacji domowej, funkcje i zadania opiekunek dzieci, program nauczania (na bazie podręczników szkolnych z przełomu XIX/XX wieku), metody wychowania (m.in. stosowanie kar), instrukcje dotyczące planowania dnia dziecku. Warsztaty prowadziła Pani Jagoda Jurkowska. Następnie obejrzeliśmy ekspozycję muzealną poświęconą różnym podhalańskim rzemiosłom. Na koniec udaliśmy się do Sali poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.